پیوستن به معاهده «برن» نقطه ورودی ایران به نمایشگاه کتاب فرانکفورت

نمایشگاه کتاب فرانکفورت به عنوان بزرگترین نمایشگاه بین‌المللی کتابِ دنیا، هر ساله در اواسط ماه اکتبر برگزار می‌شود. این نمایشگاه هم از جهت تعداد ناشران شرکت‌کننده و هم تعداد بازدیدکنندگان، سرآمد نمایشگاه‌های مشابه است.

چندین هزار ناشر کتاب، تولید کننده محصولات مالتی مدیا، کمپانی‌های فیلم‌سازی و محصولات فرهنگی در این نمایشگاه گرد هم می‌آیند و در مورد واگذاری حق کپی رایت محصولات با خالقان آثار به گفتگو و مذاکره می‌نشینند.

در این رویداد بزرگ فرهنگی که از سال ۱۹۴۹ شکل گرفته است، فرصتی برای نویسندگان و مخاطبان فراهم می‌شود تا بتوانند در خصوص نشر و فروش "رایت" منابع خود با ناشران  و عرضه کنندگان محتوا مذاکره کنند.

در واقع خروجی این نمایشگاه، به تولید آثار جدید منجر خواهد شد و برخلاف تصور همگان، محلی برای عرضه و فروش کتاب نیست. به عبارتی باید گفت که این رویداد فرهنگی به معنای واقعیِ آن، نمایشگاه کتاب است و قرار است در جهت تعامل نویسندگان با ناشران و بحث فروش و ارائه حق معنوی منابع و نیز بحث‌های تخصصی حوزه چاپ و نشر، فضای مورد نظر را فراهم کند.

ضمن اینکه در طول برگزاری این نمایشگاه نشست‌های مختلفی در خصوص مسائل متعدد چاپ و نشر همانند حق انتقال کپی رایت، حقوق نویسنده و ناشر، طراحی کتاب و جلد آن و گرافیک، برگزار می‌شود.

هر ساله از کشور ایران نیز در قالب تشکلی از ناشران خصوصی و دولتی و با محوریت موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، غرفه‌ای برپا می‌شود و تعدادی از آثار پرمخاطب منتشرشده در طول سال، برای معرفی به سایر مراجعین این نمایشگاه عرضه می‌شوند.