داوران من بوکر بین‌المللی 2019 چه کسانی هستند؟

 به نقل از سایت رسمی من بوکر،  جایزه کتاب من بوکر بین‌المللی در سال 2019 قرار است نامزدهای خود را در ماه آوریل اعلام و برندگانش نیز در ماه می همین سال اعلام کند. جایزه من بوکر بین‌المللی بخشی از جایزه من بوکر است که در سال 2005 به این جایزه اضافه شد. این جایزه در سال 2018 به کتاب پروازها اثر نویسنده لهستان اولگا توگارزوگ رسید.
مسئولان من بوکر از هم اکنون داوران جایزه من بوکر بین‌المللی سال 2019 را اعلام کردند. سایت رسمی من بوکر بیوگرافی مختصری از هیئت داوران این جایزه انگلیسی در سطح بین‌الملل ارائه کرده است.
«بیتانی هاگز» مورخ، نویسنده و مجری تلویزیونی، رئیس هیئت داوران من بوکر بین‌‌المللی در سال 2019 خواهد بود. بیتانی در کارنامه خود مدال نورتون مدلیکات برای تحقیقات تاریخ را دارد. در سال 2018 نیز از سوی دانشگاه آکسفورد برای یک عمر تلاش تحقیقاتی در زمینه تاریخ تقدیر شد. در سال 2011 او به عنوان رئیس جایزه اورنج نویسندگان زن نیز معرفی شده بود. کتاب‌های متعددی در کارنامه ادبی او وجود دارد که از مشهورترین آنها می‌توان به «استانبول: داستان سه شهر» اشاره کرد که در سال 2017 یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های بازار انگلیس بود.
«مائورین فریلی» خبرنگار، استاد دانشگاه و مترجم آمریکایی عضو دیگر هیئت داوران من بوکر بین‌المللی 2019 است که در کارنامه ادبی خود کتاب‌های داستان زیادی وجود دارد. بیشتر شهرت فریلی به خاطر ترجمه آثار اورهان پاموک رمان‌نویس مشهور ترک به زبان انگلیسی است. در کارنامه او ریاست جایزه قلم انگلیسی و اتحادیه مترجمان این کشور وجود دارد. وی هم اکنون در دانشگاه وارویک انگلیس تدریس می‌کند و به عنوان خبرنگار در این کشور کار می‌کند.
«آنجی هابز» دانش‌آموخته رشته فلسفه در دانشگاه کمبریج و استاد فعلی رشته فلسفه دانشگاه شفرد انگلیس بیشتر تحقیقاتش درباره تاریخ و فلسفه یونان باستان است. او کتاب‌های بسیاری در این حوزه منتشر کرده است که مشهورترین آن «افلاطون و قهرمان» است.
«الناتان جان» طنزپرداز و رمان‌نویس آفریقایی تبار ساکن انگلیس از دیگر اعضای اعلام شده جایزه آینده من بوکر بین‌المللی خواهد بود. او در کارنامه ادبی خود دریافت جایزه کین برای نویسندگان آفریقایی سال 2013 و 2015 را دارد. اولین رمانش با عنوان «متولد روز سه‌شنبه» داستان زندگی در کشور نیجریه را بیان می‌کند که توانست به خاطر این رمان جایزه بتی تراسک و جایزه ادبی نیجریه را کسب کند. یکی از فعالیت‌های روزمره‌اش کار به عنوان ستون‌نویس روزنامه دیلی تراست است که در این ستون بیشتر نوشته‌هایش قالب طنز دارد.
آخرین عضو اعلام شده برای داوری جایزه من بوکر بین‌المللی «پانکاج میشرا» نویسنده هندی تبار کتاب‌های متعددی است و اولین نویسنده‌ای شرقی است که توانست جایزه معتبر لیپزیک آلمان را کسب کند. وی هم اکنون برای خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ کار می‌کند که نقدهای ادبی و اقتصادی‌‌اش از شهرت خوبی برخوردار است.

دیدگاهی بنویسید